Ashwagandha-suplement-na-stres

Ashwagandha – co to jest i jak może Ci pomóc?

Ashwagandha to roślina ceniona za ogrom właściwości prozdrowotnych, łagodzenie stresu oraz zmęczenia. Sięgają po nią tysiące Polaków, ponieważ można ją łatwo wprowadzić do codziennej diety. Czym dokładnie jest i jak możesz ją wykorzystać do poprawy jakości swojego życia?

Czym jest ashwagandha?

Ashwagandha to zioło stosowane w medycynie alternatywnej. Pochodzi ze strefy subtropikalnej, przede wszystkim z Indii. Rośnie w formie krzewu, z którego wykorzystuje się korzeń i owoce. Sprzedawana jest w aptekach, sklepach zielarskich i sklepach ze zdrową żywnością głównie pod postacią kapsułek. Ceni się ją za właściwości uspokajające, przeciwzapalne i przeciwlękowe. Ashwagandhę stosują przede wszystkim osoby, które mają problem m.in. z:

  • zaburzeniami snu;
  • wysokim poziomem stresu;
  • chronicznym zmęczeniem;
  • bólami kręgosłupa;
  • zaburzeniami miesiączkowania;
  • czkawką;
  • astmą;
  • zapaleniem oskrzeli;
  • bielactwem.

Jak działa ashwagandha?

Ashwagandha zawiera dwie grupy związków, które są cenione w medycynie alternatywnej. Są to:

  • witanolidy – mają one właściwości antybakteryjne i antynowotworowe;
  • glikowitanolidy – są odpowiedzialne za działanie adaptogenne; to oznacza, że oddziałują na układ nerwowy i immunologiczny, aby zmniejszyć zmęczenie i stres.

Ponadto ashwagandha jest uznawana za antyoksydant. Zawiera związek chemiczny, który neutralizuje wolne rodniki i chroni organizm przed nowotworami, cukrzycą i chorobami serca. Stanowi także bogate źródło żelaza, dlatego jest polecana dla osób borykających się z jego niedoborami. Coraz częściej ashwagandhę stosują również osoby mierzące się z chorobą Alzheimera.

Jak określić zapotrzebowanie?

Przed rozpoczęciem stosowania ashwagandhy koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem, szczególnie wtedy, jeśli przyjmujesz leki. Jest to suplement diety, który może mieć na nie ogromny wpływ. Ponadto ashwagandha zawiera żelazo. Warto wiedzieć, że wapń obniża wchłanianie tego pierwiastka. Jeśli więc połączysz suplementację ich obu w niewielkim odstępie czasowym, najprawdopodobniej nie poczujesz prozdrowotnych właściwości ashwagandhy. Dlatego tak ważne jest to, aby każdą zmianę w swojej suplementacji wprowadzać pod czujnym okiem lekarza.

Częstotliwość dawkowania ashwagandhy zależy od jej stężenia. Przyjmuje się, że dobowa dawka dorosłego człowieka powinna mieścić się w 300-500 mg, jeśli wybierasz 5% ekstrakt. Może jednak ona ulec zmianie w wyniku indywidualnych reakcji organizmu, dlatego stosowanie tego suplementu diety warto konsultować z lekarzem. Ashwagandhę najlepiej zażywać 1-2h po posiłku lub 1/2h przed posiłkiem. Kapsułkę należy przepić dużą ilością wody. Jeśli natomiast korzystasz ze sproszkowanej wersji, wówczas dokładnie wymieszaj ją z wodą, sokiem lub koktajlem.

Ashwagandha – przeciwwskazania

Pomimo wielu właściwości prozdrowotnych, ashwagandha ma jednak przeciwskazania. Powinny jej unikać przede wszystkim osoby:

  • będące w ciąży oraz starające się o zajście w ciążę, ponieważ duże dawki ashwagandhy mogą prowadzić do poronienia;
  • zmagające się z chorobami tarczycy, ponieważ ashwagandha zwiększa poziom tyroksyny;
  • karmiące piersią oraz dzieci – w ich przypadku nie ma jednoznacznych badań wskazujących na bezpieczeństwo ashwagandhy; ewentualną suplementację należy wprowadzić pod ścisłym nadzorem lekarza.

Ashwagandha – pierwsze efekty

Pierwsze efekty, wynikające ze stosowania ashwagandhy, mogą pojawić się już po miesiącu stosowania. Większość osób musi jednak poczekać nawet 8 tygodni. Wszystko zależy jednak od powodów, dla których sięgasz po suplement z ashwagandhą. Zazwyczaj niewielkie problemy ze snem udaje się znacznie szybciej zneutralizować niż przewlekłe bóle. Niektórzy stosują ashwagandhę przez lata, inni natomiast przerywają jej przyjmowanie po kilku miesiącach, ponieważ pozbywają się uciążliwych problemów.

Ashwagandhę, jak każdy suplement diety, należy stosować z rozwagą. Niemniej jednak jej niesamowite właściwości prozdrowotne sprawiają, że ma setki tysięcy zwolenników na całym świecie, a ich liczba cały czas rośnie.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *