postanowienia noworoczne odchudzanie

Noworoczne odchudzanie – jak wytrwać?

Noworoczne postanowienia to dla wielu z nas pretekst, aby w końcu zmienić coś w naszym życiu na lepsze. Przeważająca liczba osób decyduje się zatem na odchudzanie – zrzucenie nadmiaru kilogramów oraz zadbaniu o odpowiednią dietę – tak aby cieszyć się wymarzoną sylwetką na lato. Niestety, najczęściej w okolicach marca nasze plany skutecznie krzyżuje brak motywacji, a my wracamy do punktu wyjścia. Czy istnieje sposób, aby to zmienić?

Odchudzanie to nie sprint, tylko maraton

Naszym największym problemem w kwestii odchudzania jest zawsze mentalność. Liczymy na szybkie efekty i bieg na skróty, decydując się często na tzw. “diety głodówkowe”, które sieją spustoszenie w naszym organizmie, skutecznie oddalając nas od długotrwałego celu – jakim powinna być zmiana nawyków żywieniowych. Odchudzanie bowiem powinno iść w parze z pozytywnymi emocjami, ciekawością nowych smaków, potraw – nie zaś z przymusem i grymasem na twarzy, z uwagi na odmawianie sobie przyjemności.

Nawet w najbardziej restrykcyjnych dietach powinniśmy tym samym folgować sobie raz na jakiś czas i zjeść coś niezdrowego. Taka mała odskocznia będzie nas tylko motywować do dodatkowych kilku serii na siłowni.

Odchudzanie od kuchni – bez kalkulatora ani rusz

Naturalnym oraz najprostszym sposobem na odchudzanie jest zadbanie o to, aby spożywane kalorie mieściły się poniżej naszego bilansu kalorycznego. Oznacza to, że pierwszym krokiem do zrzucenia nadmiarowych kilogramów jest obliczenie tzw. wskaźnika BMR – czyli tego ile kalorii musimy spożywać dziennie, aby nasza waga stała w miejscu. Oczywiście, jeżeli naszym zamiarem jest odchudzanie, będziemy musieli od tej wartości odjąć ok. 300-500 kcal, co przy odpowiednim treningu pozwoli nam na spalanie 0,5-1kg tygodniowo.

Po obliczeniu naszego bilansu kalorycznego i odjęciu zbędnych kalorii możemy dopiero zacząć układać nasz jadłospis. W tym celu możemy poszukać w internecie gotowych przepisów, które dość często mają już podane wartości makroskładników. Jeżeli natomiast decydujemy się na własnoręczne obliczenia, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z ogólnodostępnych aplikacji do liczenia kalorii. Dzięki temu możemy nie tylko dowiedzieć się o kaloryczności naszych własnych potraw, ale również w kilka chwil wyszukamy chociażby ile kcal mieści się w najpopularniejszych produktach ze sklepów.

Ogranicz węglowodany 

Odchudzanie dość często kojarzy nam się również z rezygnacją z wszelkiej maści niezdrowego jedzenia oraz półkami pełnymi warzyw. Nie jest to regułą, aczkolwiek ograniczenie węglowodanów rzeczywiście może mieć zbawienny wpływ na naszą wytrwałość w diecie. Wszystko to jest bowiem związane z naszym poczuciem sytości, a mówiąc bardziej dokładnie – z indeksem glikemicznym. Produkty takie jak chociażby kasze, pieczywo razowe, czy też owoce i warzywa posiadają niski poziom indeksu glikemicznego. Dzięki temu po ich zjedzeniu jesteśmy syci na dość długi okres czasu. Sama ich wartość kaloryczna jest również niewielka. 

Tym samym, wszystko to sprowadza się do tego aby nasza dieta zapewniała nam wszystkie potrzebne wartości odżywcze, a nam nie doskwierało nieznośne uczucie “wilczego głodu”. Przez to unikniemy sytuacji wieczornego podjadania, a także zapobiegniemy efektowi jo-jo, który może skutecznie pozbawić nas motywacji do dalszych działań.

Odchudzanie można wspomagać – suplementy diety i spalacze tłuszczu

Stosowanie suplementów diety podczas procesu odchudzania może mieć zbawienny wpływ na nasz organizm. Naturalne spalacze tłuszczu, takie jak chociażby pokrzywa indyjska posiadają udokumentowane korzystne właściwości, które wspomagają zrzucenie zbędnych kilogramów. Dodatkowo, sprawdzają się również pod kątem zdrowotnym – w tym przypadku obniżając ciśnienie tętnicze krwi. Równie dobrym przykładem jest ekstrakt z zielonej herbaty. Jej właściwości wspomagają bowiem proces przemiany materii, co czyni odchudzanie o wiele skuteczniejszym.

Dodatkowo, na rynku możemy znaleźć również inne spalacze tłuszczu. W ich składzie znajdują się m.in.: guarana, kofeina, synefryna – substancje wpływające bezpośrednio na termogenezę organizmu. Co więcej, posiadają one właściwości pobudzające. To może mieć przełożenie na jakość naszego treningu fizycznego, a tym samym – liczbę spalonych kalorii.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *